Rapid începe play-out-ul de pe locul 3

grup Rapid
3 aprilie 2016

După încheierea sezonului regulat, va începe partea a doua a campionatului în Liga a II-a. După ce s-au anulat rezultatele ultimei clasate, Oţelul Galaţi, care a retrogradat direct, s-a trecut la înjumătăţirea puncteleor celor 12 combatante, după modelul aplicat şi la Liga I, de aici rezultând ierarhia finală în play-off, unde vor activa primele şase clasate şi în play-out, acolo unde se vor da lupte grele pentru evitarea retrogradării. În condiţiile în care a terminat pe locul 10 sezonul regulat, Rapid va activa în play-out, alături de ACS Berceni, Gloria Buzău, CS Baloteşti, Bucovina Pojorâta şi Ceahlăul Piatra Neamţ, cu dorinţa declarată de a-şi menţine locul în Liga a II-a şi în sezonul viitor. Nu va fi însă uşor, pentru că la finalul actualei ediţii de campionat vor ajunge în Liga a III-a echipele de pe locurile 4, 5 şi 6 din play-out, precum şi una dintre cele două grupări poziţionate pe locul 3, în urma unui meci de baraj. Astfel, se va ajunge ca în sezonul 1016-2017 Liga a II-a să funcţioneze într-o singură serie de 22 de echipe, urmând ca începând din ediţia de campionat 2017-2018 eşalonul secund să fie format dintr-o serie de 20 de echipe.

Clasament play-out
1. ACS Berceni 0 0 0 0 0-0 14
2. Gloria Buzău 0 0 0 0 0-0 13 (+0,5)
3. Rapid CFR Suceava 0 0 0 0 0-0 11
4. CS Baloteşti 0 0 0 0 0-0 11
5. Bucovina Pojorâta 0 0 0 0 0-0 7
6. Ceahlăul Piatra Neamţ 0 0 0 0 0-0 5

Program Seria I play-out:
Etapa I, 9 aprilie
ACS Berceni – Ceahlăul Piatra Neamţ
Gloria Buzău – Bucovina Pojorâta
Rapid CFR Suceava – CS Baloteşti

Etapa a II-a, 16 aprilie
Bucovina Pojorâta – ACS Berceni
CS Baloteşti – Gloria Buzău
Ceahlăul Piatra Neamţ – Rapid CFR Suceava

Etapa a III-a, 23 aprilie
ACS Berceni – CS Baloteşti
Gloria Buzău – Rapid CFR Suceava
Ceahlăul Piatra Neamţ – Bucovina Pojorâta

Etapa a IV-a, 30 aprilie
Rapid CFR Suceava – ACS Berceni
CS Baloteşti – Bucovina Pojorâta
Gloria Buzău – Ceahlăul Piatra Neamţ

Etapa a V-a, 7 mai
ACS Berceni – Gloria Buzău
Bucovina Pojorâta – Rapid CFR Suceava
Ceahlăul Piatra Neamţ – CS Baloteşti

Etapa a VI-a, 10/11 mai
Gloria Buzău – ACS Berceni
Rapid CFR Suceava – Bucovina Pojorâta
CS Baloteşti – Ceahlăul Piatra Neamţ

Etapa a VII-a, 14 mai
ACS Berceni – Rapid CFR Suceava
Bucovina Pojorâta – CS Baloteşti
Ceahlăul Piatra Neamţ – Gloria Buzău

Etapa a VIII-a, 21 mai
CS Baloteşti – ACS Berceni
Rapid CFR Suceava – Gloria Buzău
Bucovina Pojorâta – Ceahlăul Piatra Neamţ

Etapa a IX-a, 28 mai
ACS Berceni – Bucovina Pojorâta
Gloria Buzău – CS Baloteşti
Rapid CFR Suceava – Ceahlăul Piatra Neamţ

Etapa a X-a, 4 iunie
Ceahlăul Piatra Neamţ – ACS Berceni
Bucovina Pojorâta – Gloria Buzău
CS Baloteşti – Rapid CFR Suceava


Etapa curentă

Etapa a VIII-a (15 octombrie 2014)
ASC Bacău1 - 1Rapid CFR Suceava
Academica Argeş3 - 1Unirea Slobozia
FC Voluntari3 - 0CS Baloteşti
Gloria Buzău0 - 0Săgeata Năvodari
Farul Constanţa0 - 0CF Brăila
FCM Dorohoi2 - 0ACS Berceni

Etapa viitoare

Etapa a IX-a (18 octombrie 2014)
ACS Berceni-ASC Bacău
Rapid CFR Suceava-ACS Academica Piteşti
CSM Unirea Slobozia-FC Voluntari
CS Baloteşti-Gloria Buzău
Săgeata Năvodari-FC Farul Constanţa
CF Brăila-FCM Dorohoi